OS Sammanfattning
Här kommer min sammanfattnign av OS i Vancuver 2010
5 GULD 2 SILVER 4 BRONS
Marcus Anna Johan
Charlotte Anna + Charlotte Anja
Björn Andre
Staffetlag skidor Johan
Curling damer
Dessutom så har även Svenskarna dragit in åtta 4e platser....
Nedan har jag radat upp datum, vem som har gjort prestationen och i vilken gren, delgren...
Alpint
18 feb brons ANJA super kombination
26 feb 4e plats Maria Pietelä Holmner Slalom
27 feb brons Andre Myhrer slalom
Skidskytte
16 feb 4e plats Anna Carin Olofsson Zidek skidskytte Distans
16 feb Guld Björn Ferry Distans
26 feb 4e plats Skidskyttestaffetlaget herrar 4x7,5 km
Skidor
15 feb Guld Charlotte Kalla 10 km fristil
15 feb 4e plats Anna Haag 10 km fristil
15 feb 4e plats Markus Hellner 15 km fristil
17 feb 4e plats Anna Olsson Sprint klasiskt
19 feb silver Anna Haag 15 km skiathlon
20 feb Guld Marcus Hellner 30 km skiathlon
20 feb Brons Johan Olsson 30 km skiathlon
22 feb Silver Anna Haag och Charlotte Kalla, tema sprint fristil
24 feb Guld Anders Södergren, Marcus Hellner, Johan Olsson, Daniel Rickardsson, Herr Staffett 4x10 km
28 feb Brons Johan Olsson 50 km klasiskt
Curling
26 feb Guld damerna, Anette Norberg, Eva Lund, Cathrine Lindahl, Anna LeMoine, Kajsa Bergström
27 feb 4e plats herrarna, Niklas Edin, Sebastian Kraupp, Fredrik Lindberg, Viktor Käll, Oskar Eriksson.
Ishockey
25 feb 4e plats Damkronorna
Jag har själv saknat en liknande sammanställning, men inte hittat någon så nu tänkte jag att jag sätterihop en själv... =) De flesta av dessa grenar har jag sett direkt när dom fått medaljen, men annars har jag sett reprisen så jag har sett alla OS medaljlopp för svenskarna... =)
5 GULD 2 SILVER 4 BRONS
Marcus Anna Johan
Charlotte Anna + Charlotte Anja
Björn Andre
Staffetlag skidor Johan
Curling damer
Dessutom så har även Svenskarna dragit in åtta 4e platser....
Nedan har jag radat upp datum, vem som har gjort prestationen och i vilken gren, delgren...
Alpint
18 feb brons ANJA super kombination
26 feb 4e plats Maria Pietelä Holmner Slalom
27 feb brons Andre Myhrer slalom
Skidskytte
16 feb 4e plats Anna Carin Olofsson Zidek skidskytte Distans
16 feb Guld Björn Ferry Distans
26 feb 4e plats Skidskyttestaffetlaget herrar 4x7,5 km
Skidor
15 feb Guld Charlotte Kalla 10 km fristil
15 feb 4e plats Anna Haag 10 km fristil
15 feb 4e plats Markus Hellner 15 km fristil
17 feb 4e plats Anna Olsson Sprint klasiskt
19 feb silver Anna Haag 15 km skiathlon
20 feb Guld Marcus Hellner 30 km skiathlon
20 feb Brons Johan Olsson 30 km skiathlon
22 feb Silver Anna Haag och Charlotte Kalla, tema sprint fristil
24 feb Guld Anders Södergren, Marcus Hellner, Johan Olsson, Daniel Rickardsson, Herr Staffett 4x10 km
28 feb Brons Johan Olsson 50 km klasiskt
Curling
26 feb Guld damerna, Anette Norberg, Eva Lund, Cathrine Lindahl, Anna LeMoine, Kajsa Bergström
27 feb 4e plats herrarna, Niklas Edin, Sebastian Kraupp, Fredrik Lindberg, Viktor Käll, Oskar Eriksson.
Ishockey
25 feb 4e plats Damkronorna
Jag har själv saknat en liknande sammanställning, men inte hittat någon så nu tänkte jag att jag sätterihop en själv... =) De flesta av dessa grenar har jag sett direkt när dom fått medaljen, men annars har jag sett reprisen så jag har sett alla OS medaljlopp för svenskarna... =)